Imi place filmele de nu mai pot! (Licenta Poetica)

Archive for the ‘D'ale mele’ Category

Scurte si marunte: 08.01.2013

  • Christopher Meloni si Joseph Gordon-Levitt vor juca in „Sin City: A Dame to Kill For”; acesta are planificata premiera pe 4 octombrie – uhuuuuuu!
  • Următorul film al lui Woody Allen se va numi „Blue Jasmin” si va fii distribuit de Sony Pictures Clasic;  din distribuție avem Alec Baldwin, Cate Blanchett, Bobby Cannavale, Louis C.K., Andrew Dice Clay, Sally Hawkins, Peter Sarsgaard si Michael Stuhlbarg
  • Ben Affleck, Kathryn Bigelow, Tom Hooper, Ang Lee si Steven Spielberg au fost nominalizați pentru Directors Guild of America 2013
  • Golden Globes 2013 vor fii decernate pe 13 ianuarie 2013, in Los Angeles si va fii prezentat anul acesta de catre Tina Fey si Amy Poehler
  • Printre prezentatorii de anul acesta de la Golden Globes 2013 ii avem pe următorii: George Clooney, Will Ferrell, Jennifer Garner, Jennifer Lopez, Debra Messing, Jeremy Renner, Amanda Seyfried, Jason Stratham, Meryl Streep, Kerry Washington si Kristen Wiig
Anunțuri

Movie Preview: Splice

  1. Regia:  Vincenzo Natali
  2. Distributie:  Adrien Brody, Sarah Polley, Delphine Chanéac
  3. Genul filmului:  Horror/ Sci-Fi
  4. Premiera US/RO:  4 iunie 2010///10 septembrie 2010
  5. Durata: 104 minute
  6. Level of expectation:  85%

Sinopsis: Elsa şi Clive, doi tineri oameni de ştiinţă rebeli, decid să nu respecte normele etice şi chiar legile în ceea ce priveşte experimentele genetice şi folosesc o combinaţie de ADN uman şi animal pentru a crea un nou organism. Denumită Dren, creatura evoluează rapid de la un foetus diform la o superbă dar extrem de periculoasă himeră, ale cărei legături cu creatorii săi vor fi dificil de rupt.

Captain America!!!

Captain America: The First Avenger (2011)

Afis de film: The Expandables

The Expandables

Movie Lover Type V2 sau Old preview VS New review

Am inceput acest blog in ianuarie 2010. A trecut ceva timp de atunci si dupa o mica autoanaliza mi-am zis ca e momentul unei schimbari. Nu am vrut sa scriu review-uri care contin multe informatii ce dezvaluie foarte multe despre filmele pe care le comentez si astfel am exprimat doar niste opinii destul de generale despre filmele luate in vizor de mine.

M-am decis sa schimb vechiul mod de a scrie – si anume un preview simplut al filmului destinat celor care doresc sa urmareasca pe viitor filmul – cu ceva mai ok: un review care prezinta foarte multe info despre film si e adresat, in cea mai mare, persoanelor ce au vizionat deja filmul.

Nu stiu daca schimbare e benefica sau nu, insa, ca un fel de autodezvoltare, mi-am zis ca trebuie facuta.

Festivalul Filmului European 2010 – programul cinematografului NCRR (Noul Cinematograf al Regizorului Roman)

Vineri 7 mai

17:00 Un alt barbat – Lionel Baier / Elvetia / 2008 / 89’

19:00 Nunta in Basarabia – Nap Toader / Romania / 2009 / 92’

21:00 Tatal copiilor mei – Mia Hansen–Løve / Franta / 2009 / 112’

Sambata 8 mai

15:30 La revedere, ce mai faceti? – Boris Mitic / Serbia / 2009 / 60’

17:00 Nu totul depinde de marime… – Sharon Maymon, Erez Tadmor / Israel / 2009 / 90’

19:00 Priveste viata prin ochii mei – Marija Džidževa / Macedonia / 2008 / 45’

Cash & Marry – Atanas Georgiev / Macedonia / 2009 / 70’

21:00 Kino Lika – Dalibor Matanic / Croatia / 2008 / 122’

Duminica 9 mai

15:30 În asteptarea luminii – Ciarín Scott / Irlanda / 2008 / 70’

17:00 Involuntar – Ruben Östlund / Suedia / 2008 / 98’

19:00 Fara cuvinte – Niels Arden Oplev / Danemarca / 2008 / 116’

21:00 Alte vremuri – Áron Mátyássy / Ungaria / 2009 / 90’

Luni 10 mai

18:00 Vortex – Gytis Lukšas / Lituania / 2009 / 140’

21:00 Eldorado – Bouli Lanners / Belgia / 2008 / 85’

Marti 11 mai

18:30 Flammen & Citronen – Ole Christian Madsen / Danemarca / 2008 / 130’

21:00 Esti Marlon si Brando – Hüseyin Karabey / Turcia / 2008 / 93’

Miercuri 12 mai

17:30 Duska – Jos Stelling / Olanda / 2007 / 110’

19:00 Iubire si alte crime – Stefan Arsenijevic / Serbia / 2008 / 105’

21:00 Strugurii – Tomáš Barina / Cehia / 2008 / 90’

Joi 13 mai

18:30 Toti ceilalti – Maren Ade / Germania / 2009 / 119’

21:00 Fiorii tineretii – Andrzej Wajda / Polonia / 2009 / 84’

Vineri 14 mai

17:00 Vittorio D. – Mario Canale, Annarosa Morri / Italia / 2009 / 92’

19:00 Revelatia – Hans–Christian Schmid /Germania / 2009 / 110’

20:00 Vrei sa ne casatoresti? – Micha Lewinsky / Elvetia / 2009 / 90’

Sambata 15 mai

15:00 Salbaticul – Brendan Muldowney / Irlanda / 2009 / 84’

17:00 Raul – Julija Gruodiene, Rimantas Gruodis / Lituania / 2009 / 30’

Trenul opreste 5 minute – Janina Lapinskaite / Lituania / 2009 / 57’

19:00 Cumplit de fericit – Henrik Ruben Genz / Danemarca / 2008 / 90’

21:00 Baarìa – Giuseppe Tornatore / Italia / 2009 / 150’

Duminica 16 mai – Colectia VINTAGE

00:15 Copilul – Jean-Pierre & Luc Dardenne / Belgia / 2005 / 100’

02:00 Fratele meu e fiu unic – Daniele Luchetti / Italia / 2007 / 104’

03:45 Sarajevo, dragostea mea – Jasmila Zbanic / Bosnia-Her?egovina / 2005 / 90’

13:00 Cu capul inainte – Fatih Akin / Germania, Turcia / 2004 / 121’

15:00 Sah la rege – Nicolaj Arcel / Danemarca / 2004 / 107’

17:00 Cazul Furtwängler – István Szabó / Germania / 2001 /108’

19:00 Fratele lui – Patrice Chéreau / Franta / 2003 / 95’

21:00 Secretul – Michael Haneke / Franta / 2005 / 117’

Festivalul Filmului European 2010 – programul cinematografului Studio

Vineri 7 mai

18:00 Ben X – Nic Balthazar / Belgia / 2007 / 90’

20:00 Toamna – Özcan Alper / Turcia / 2008 / 99’

Sambata 8 mai

16:00 Metastaze – Branko Schmidt / Croatia / 2009 / 84’

18:00 Cameleon – Krisztina Goda / Ungaria / 2008 / 104’

20:00 Ierburi salbatice – Alain Resnais / Franta / 2009 / 104’

Duminica 9 mai

16:00 Nomadak TX – Raúl de la Fuente / Spania / 2006 / 86’

18:00 Lumea e mare, iar salvarea se ascunde dupa colt – Stephan Komandarev / coproductie / 2008 / 105’

20:00 Revansa – Götz Spielmann / Austria / 2008 / 121’

Luni 10 mai

18:00 Disparitia Giuliei – Christoph Schaub / Elvetia / 2010 / 87’

20:00 Mica Moscova – Waldemar Krzystek / Polonia / 2008 / 114’

Marti 11 mai

18:00 Laptele deznadejdii – Claudia Llosa / Spania / 2009 / 95’

20:00 Camino – Javier Fesser / Spania / 2008 / 143’

Miercuri 12 mai

18:00 Eden – Declan Recks / Irlanda / 2008 / 83’

20:00 Fructul oprit – Dome Karukoski / Finlanda / 2009 / 102’

Joi 13 mai

18:00 Fara aripi – Ivo Trajkov / Macedonia / 2009 / 90’

20:00 Jerichow – Christian Petzold / Germania / 2008 / 93’

Vineri 14 mai

18:00 Lupul – Daniel Alfredson / Suedia / 2008 / 95’

20:00 Odihna sufletului – Vladimír Balko / Slovacia / 2009 / 97’

Sambata 15 mai

16:00 Povesti din lagar – Andrzej Fidyk / Norvegia / 2008 / 75’

18:00 Athanasia, secrete bine pastrate – Panos Karkanevatos / Grecia / 2008 / 95’

20:00 Minunata luna august – Miguel Gomes / Portugalia / 2008 / 147’

Duminica 16 mai

15:00 Panglica alba – Michael Haneke / Austria / 2009 / 144’

18:00 Joi – Hadrian Marcu / Romania / 2007 / 30’

Nea Victor – Hadrian Marcu / Romania / 2010 / 18’

Domnul David – Hadrian Marcu / Romania / 20010 / 20’

20:00 Tache – Igor Cobileanski / Romania / 2009 / 76’

Nor de etichete