Imi place filmele de nu mai pot! (Licenta Poetica)

Posts tagged ‘Mark Boal’

Nominalizari Oscar 2013

Best Motion Picture

Beasts of the Southern Wild
Silver Linings Playbook
Zero Dark Thirty
Lincoln
Les Misérables
Life of Pi
Amour
Django Unchained
Argo

Achievement in Directing

David O. Russell, Silver Linings Playbook
Ang Lee, Life of Pi
Steven Spielberg, Lincoln
Michael Haneke, Amour
Benh Zeitlin, Beasts of the Southern Wild

Performance by an Actor in a Leading Role

Daniel Day-Lewis, Lincoln
Denzel Washington, Flight
Hugh Jackman, Les Misérables
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
Joaquin Phoenix, The Master

Performance by an Actress in a Leading Role

Naomi Watts, The Impossible
Jessica Chastain, Zero Dark Thirty
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Emmanuelle Riva, Amour
Quvenzhané Walliº Beasts of the Southern Wild

Performance by an Actor in a Supporting Role

Christoph Waltz, Django Unchained
Phillip Seymour Hoffman, The Master
Robert De Niro, Silver Linings Playbook
Alan Arkin, Argo
Tommy Lee Jones, Lincoln

Performance by an Actress in a Supporting Role

Sally Field, Lincoln
Anne Hathaway, Les Miserables
Jacki Weaver, Silver Linings Playbook
Helen Hunþ The Sessions
Amy Adams, The Master

Best Animated Feature Film

Frankenweenie
The Pirates! Band of Misfits
Wreck-It Ralph
ParaNorman
Brave

Original Screenplay

Flighþ John Gatins
Zero Dark Thirty, Mark Boal
Django Unchained, Quentin Tarantino
Amour, Michael Haneke
Moonrise Kingdom, Wes Anderson and Roman Coppola

Adapted Screenplay

Beasts of the Southern Wild, Lucy Alibar & Benh Zeitlin
Argo, Chris Terrio
Lincoln, Tony Kushner
Silver Linings Playbook, David O. Russell
Life of Pi, David Magee

Best Foreign-Language Film

Amour (Austria)
No (Chile)
War Witch (Canada)
A Royal Affair (Den)
Kontiki (Norway)

Original Score

Anna Karenina, Dario Marianelli
Argo, Alexandre Desplat
Life of Pi, Mychael Danna
Lincoln, John Williams
Skyfall, Thomas Newman

Original Song

„Before My Time,” J. Ralph; Chasing Ice
„Pi’s Lullaby,” Mychael Danna & Bombay Jayashri; Life of Pi
„Suddenly,” Claude-Michel Schönberg, Herbert Kretzmer and Alain Boulil; Les Misérables
„Everybody Needs a Best Friend,” Walter Murphy & Seth McFarlane; Ted
„Skyfall,” Adele Adkins & Paul Epworth; Skyfall

Achievement in Production Direction

Anna Karenina
The Hobbit: An Unexpected Journey
Les Misérables
Life of Pi
Lincoln

Achievement in Cinematography

Anna Karenina, Seamus McGarvey
Django Unchained, Robert Richardson
Life of Pi, Claudio Miranda
Lincoln, Janusz Kaminski
Skyfall, Roger Deakins

Achievement in Costume Design

Anna Karenina, Jacqueline Durran
Les Misérables,  Paco Delgado
Lincoln, Joanna Johnston
Mirror Mirror, Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman, Colleen Atwood

Castigatorii Oscar 2010

BEST PICTURE

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air

BEST DIRECTOR

WINNER: Kathryn Bigelow, The Hurt Locker

James Cameron, Avatar
Lee Daniels, Precious
Jason Reitman, Up in the Air
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

BEST ACTRESS

WINNER: Sandra Bullock, The Blind Side

Helen Mirren, The Last Station
Carey Mulligan, An Education
Gabourey Sidibe, Precious
Meryl Streep, Julie & Julia

BEST ACTOR

WINNER: Jeff Bridges, Crazy Heart

George Clooney, Up in the Air
Colin Firth, A Single Man
Morgan Freeman, Invictus
Jeremy Renner, The Hurt Locker

BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Mo’Nique, Precious

Penélope Cruz, Nine
Vera Farmiga, Up in the Air
Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
Anna Kendrick, Up in the Air

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: Christoph Waltz, Inglourious Basterds

Matt Damon, Invictus
Woody Harrelson, The Messenger
Christopher Plummer, The Last Station
Stanley Tucci, The Lovely Bones

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Mark Boal, The Hurt Locker

Alessandro Camon & Oren Moverman, The Messenger
Joel Coen & Ethan Coen, A Serious Man
Pete Docter, Bob Peterson & Tom McCarthy, Up
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Geoffrey Fletcher, Precious

Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci & Tony Roche, In the Loop
Neill Blomkamp & Terri Tatchell, District 9
Nick Hornby, An Education
Jason Reitman & Sheldon Turner, Up in the Air

Best Foreign Language Film

WINNER: El Secreto do Sus Ojos (Argentina)

Un Prophete (France)
The White Ribbon (Germany)
Ajami (Israel)
The Milk of Sorrow (Peru)

Best Animated Film

WINNER: Up

Coraline
Fantastic Mr. Fox
The Princess and the Frog
The Secret of Kells

Best Documentary

WINNER: The Cove

Burma VJ
Food, Inc.
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Which Way Home

Best Editing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
District 9
Inglourious Basterds
Precious

Best Visual Effects

WINNER: Avatar

District 9
Star Trek

Best Song

WINNER: “The Weary Kind,” Crazy Heart, T-Bone Burnett & Ryan Bingham

“Almost There,” The Princess and the Frog, Randy Newman
“Down in New Orleans,” The Princess and the Frog, Randy Newman
“Loin de Paname,” Paris 36, Reinhardt Wagner & Frank Thomas
“Take It All,” Nine, Maury Yeston

Best Score

WINNER: Up

Avatar
Fantastic Mr. Fox
The Hurt Locker
Sherlock Holmes

Best Cinematography

WINNER: Avatar

Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The White Ribbon

Best Sound Mixing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge of the Fallen

Best Sound Editing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

Best Costume Design

WINNER: The Young Victoria

Bright Star
Coco Before Chanel
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine

Best Art Direction

WINNER: Avatar

The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Best Makeup

WINNER: Star Trek

Il Divo
The Young Victoria

Best Live-Action Short

WINNER: The New Tenants

The Door
Instead of Abracadabra
Kavi
Miracle Fish

Best Documentary Short

WINNER: Music by Prudence

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
The Last Campaign of Governor Booth Gardner
The Last Truck: Closing of a GM Plant
Rabbit à la Berlin

Best Animated Short

WINNER: Logorama

French Roast
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
A Matter of Loaf and Death

Nor de etichete