Imi place filmele de nu mai pot! (Licenta Poetica)

Posts tagged ‘Up in the air’

Castigatorii Oscar 2010

BEST PICTURE

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
The Blind Side
District 9
An Education
Inglourious Basterds
Precious
A Serious Man
Up
Up in the Air

BEST DIRECTOR

WINNER: Kathryn Bigelow, The Hurt Locker

James Cameron, Avatar
Lee Daniels, Precious
Jason Reitman, Up in the Air
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

BEST ACTRESS

WINNER: Sandra Bullock, The Blind Side

Helen Mirren, The Last Station
Carey Mulligan, An Education
Gabourey Sidibe, Precious
Meryl Streep, Julie & Julia

BEST ACTOR

WINNER: Jeff Bridges, Crazy Heart

George Clooney, Up in the Air
Colin Firth, A Single Man
Morgan Freeman, Invictus
Jeremy Renner, The Hurt Locker

BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Mo’Nique, Precious

Penélope Cruz, Nine
Vera Farmiga, Up in the Air
Maggie Gyllenhaal, Crazy Heart
Anna Kendrick, Up in the Air

BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER: Christoph Waltz, Inglourious Basterds

Matt Damon, Invictus
Woody Harrelson, The Messenger
Christopher Plummer, The Last Station
Stanley Tucci, The Lovely Bones

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Mark Boal, The Hurt Locker

Alessandro Camon & Oren Moverman, The Messenger
Joel Coen & Ethan Coen, A Serious Man
Pete Docter, Bob Peterson & Tom McCarthy, Up
Quentin Tarantino, Inglourious Basterds

BEST ADAPTED SCREENPLAY

WINNER: Geoffrey Fletcher, Precious

Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci & Tony Roche, In the Loop
Neill Blomkamp & Terri Tatchell, District 9
Nick Hornby, An Education
Jason Reitman & Sheldon Turner, Up in the Air

Best Foreign Language Film

WINNER: El Secreto do Sus Ojos (Argentina)

Un Prophete (France)
The White Ribbon (Germany)
Ajami (Israel)
The Milk of Sorrow (Peru)

Best Animated Film

WINNER: Up

Coraline
Fantastic Mr. Fox
The Princess and the Frog
The Secret of Kells

Best Documentary

WINNER: The Cove

Burma VJ
Food, Inc.
The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers
Which Way Home

Best Editing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
District 9
Inglourious Basterds
Precious

Best Visual Effects

WINNER: Avatar

District 9
Star Trek

Best Song

WINNER: “The Weary Kind,” Crazy Heart, T-Bone Burnett & Ryan Bingham

“Almost There,” The Princess and the Frog, Randy Newman
“Down in New Orleans,” The Princess and the Frog, Randy Newman
“Loin de Paname,” Paris 36, Reinhardt Wagner & Frank Thomas
“Take It All,” Nine, Maury Yeston

Best Score

WINNER: Up

Avatar
Fantastic Mr. Fox
The Hurt Locker
Sherlock Holmes

Best Cinematography

WINNER: Avatar

Harry Potter and the Half-Blood Prince
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
The White Ribbon

Best Sound Mixing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
Inglourious Basterds
Star Trek
Transformers: Revenge of the Fallen

Best Sound Editing

WINNER: The Hurt Locker

Avatar
Inglourious Basterds
Star Trek
Up

Best Costume Design

WINNER: The Young Victoria

Bright Star
Coco Before Chanel
The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine

Best Art Direction

WINNER: Avatar

The Imaginarium of Doctor Parnassus
Nine
Sherlock Holmes
The Young Victoria

Best Makeup

WINNER: Star Trek

Il Divo
The Young Victoria

Best Live-Action Short

WINNER: The New Tenants

The Door
Instead of Abracadabra
Kavi
Miracle Fish

Best Documentary Short

WINNER: Music by Prudence

China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province
The Last Campaign of Governor Booth Gardner
The Last Truck: Closing of a GM Plant
Rabbit à la Berlin

Best Animated Short

WINNER: Logorama

French Roast
Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty
The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)
A Matter of Loaf and Death

Anunțuri

Castigatorii de la Orange British Academy Film Awards 2010 – BAFTA 2010

BEST FILM
„The Hurt Locker” – Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier, Greg Shapiro

DIRECTOR
„The Hurt Locker” – Kathryn Bigelow

ORIGINAL SCREENPLAY
„The Hurt Locker” – Mark Boal

ADAPTED SCREENPLAY
„Up in the Air” – Jason Reitman, Sheldon Turner

OUTSTANDING BRITISH FILM
„Fish Tank” – Kees Kasander, Nick Laws, Andrea Arnold

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
Duncan Jones, Director – „Moon”

FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
„A Prophet” – Pascal Caucheteux, Marco Cherqui, Alix Raynaud, Jacques Audiard

ANIMATED FILM
„Up” – Pete Docter

LEADING ACTOR
Colin Firth – „A Single Man”

LEADING ACTRESS
Carey Mulligan – „An Education”

SUPPORTING ACTOR
Christoph Waltz – „Inglourious Basterds”

SUPPORTING ACTRESS
Mo’Nique – „Precious: Based on the Novel Push by Sapphire”

MUSIC
„Up” – Michael Giacchino

CINEMATOGRAPHY
„The Hurt Locker” – Barry Ackroyd

EDITING
„The Hurt Locker” – Bob Murawski, Chris Innis

PRODUCTION DESIGN
„Avatar” – Rick Carter, Robert Stromberg, Kim Sinclair

COSTUME DESIGN
„The Young Victoria” – Sandy Powell

SOUND
„The Hurt Locker” – Ray Beckett, Paul N. J. Ottosson

SPECIAL VISUAL EFFECTS
„Avatar” – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones

MAKEUP & HAIR
„The Young Victora” – Jenny Shircore

SHORT ANIMATION
„Mother of Many” – Sally Arthur, Emma Lazenby

SHORT FILM
„I Do Air” – James Bolton, Martina Amati

THE ORANGE RISING STAR AWARD (voted for by the public)
Kristen Stewart

Nominalizarile pentru Oscar 2010

Actor in a Leading Role

  • Jeff Bridges in “Crazy Heart”
  • George Clooney in “Up in the Air”
  • Colin Firth in “A Single Man”
  • Morgan Freeman in “Invictus”
  • Jeremy Renner in “The Hurt Locker”

Actor in a Supporting Role

  • Matt Damon in “Invictus”
  • Woody Harrelson in “The Messenger”
  • Christopher Plummer in “The Last Station”
  • Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
  • Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”

Actress in a Leading Role

  • Sandra Bullock in “The Blind Side”
  • Helen Mirren in “The Last Station”
  • Carey Mulligan in “An Education”
  • Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
  • Meryl Streep in “Julie & Julia”

Actress in a Supporting Role

  • Penélope Cruz in “Nine”
  • Vera Farmiga in “Up in the Air”
  • Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
  • Anna Kendrick in “Up in the Air”
  • Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”

Animated Feature Film

  • Coraline” Henry Selick
  • Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
  • The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
  • The Secret of Kells” Tomm Moore
  • Up” Pete Docter

Art Direction

  • Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
  • Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
  • Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray

Cinematography

  • Avatar” Mauro Fiore
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker” Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds” Robert Richardson
  • The White Ribbon” Christian Berger

Costume Design

  • Bright Star” Janet Patterson
  • Coco before Chanel” Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
  • Nine” Colleen Atwood
  • The Young Victoria” Sandy Powell

Directing

  • Avatar” James Cameron
  • The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
  • Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
  • Up in the Air” Jason Reitman

Documentary (Feature)

  • Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
  • The Cove” Nominees to be determined
  • Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
  • Which Way Home” Rebecca Cammisa

Documentary (Short Subject)

  • China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
  • The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
  • Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
  • Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra

Film Editing

  • Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
  • District 9” Julian Clarke
  • The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
  • Inglourious Basterds” Sally Menke
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz

Foreign Language Film

  • Ajami” Israel
  • El Secreto de Sus Ojos” Argentina
  • The Milk of Sorrow” Peru
  • Un Prophète” France
  • The White Ribbon” Germany

Makeup

  • Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
  • Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
  • The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore

Music (Original Score)

  • Avatar” James Horner
  • Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
  • The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
  • Sherlock Holmes” Hans Zimmer
  • Up” Michael Giacchino

Music (Original Song)

  • Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
  • Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
  • Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
  • Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
  • The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Best Picture

  • Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
  • The Blind Side” Nominees to be determined
  • District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
  • An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
  • The Hurt Locker” Nominees to be determined
  • Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
  • A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
  • Up” Jonas Rivera, Producer
  • Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers

Short Film (Animated)

  • French Roast” Fabrice O. Joubert
  • Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
  • The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
  • Logorama” Nicolas Schmerkin
  • A Matter of Loaf and Death” Nick Park

Short Film (Live Action)

  • The Door” Juanita Wilson and James Flynn
  • Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
  • Kavi” Gregg Helvey
  • Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
  • The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson

Sound Editing

  • Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
  • The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
  • Inglourious Basterds” Wylie Stateman
  • Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
  • Up” Michael Silvers and Tom Myers

Sound Mixing

  • Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
  • The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
  • Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
  • Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
  • Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson

Visual Effects

  • Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
  • District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
  • Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

Writing (Adapted Screenplay)

  • District 9” Written by Neill Blomkamp and Terri Tatchell
  • An Education” Screenplay by Nick Hornby
  • In the Loop” Screenplay by Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
  • Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Screenplay by Geoffrey Fletcher
  • Up in the Air” Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

Writing (Original Screenplay)

  • The Hurt Locker” Written by Mark Boal
  • Inglourious Basterds” Written by Quentin Tarantino
  • The Messenger” Written by Alessandro Camon & Oren Moverman
  • A Serious Man” Written by Joel Coen & Ethan Coen
  • Up” Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

Bilant lunar : Ianuarie 2010

M-am decis ca la fiecare final de luna sa fac un bilanț al tuturor filmelor pe care le-am văzut în luna ce a trecut. Asa ca prima luna a trecut, primul bilanț este făcut.

Ianuarie 2010:

In aceasta luna am văzut, în total, am văzut 18 filme. Daca as putea sa le împart pe categorii, atunci as putea spune ca am văzut cam asa: 5 horror-uri, 7 drame, 6 comedii și un singur thriller

Am reușit sa scriu despre 16 filme din cele 18 vizionate. Lista completa de filme văzute de mine în luna ianuarie arata cam asa:

Jennifer’s Body (2009) – gen:  Horror

Dogville (2003) – gen: Drama

Sorority Row (2009) – gen:  Horror

Case 39 (2009) – gen:  Horror

Up in the air (2009) – gen: Comedie + Drama

The Blind Side (2009) – gen: Drama

The Stepfather (2009) – gen:  Horror

The Road (2009) –  gen: Drama

The Men Who Stare at Goats (2009) – gen: Comedie

An Education (2009) – gen: Drama

New York, I Love You (2009) – gen: Drama

The Ugly Truth (2009) – gen: Comedie

Import/Export (2007) – gen: Drama

Idiocracy (2006) – gen: Comedie

The Informant! (2009) – Informatorul! – gen: Comedie

A Serious Man (2009) – gen: Comedie

Quarantine (2008) – Carantina – gen:  Horror

Law Abiding Citizen (2009) – gen: Thriller

Câștigătorii Golden Globes 2010

BEST FEATURE – DRAMA
WINNER: “Avatar”
“The Hurt Locker”
“Inglourious Basterds”
“Precious”
“Up in the Air”

BEST FEATURE – COMEDY
“(500) Days of Summer”
WINNER: “The Hangover”
“It’s Complicated”
“Julie & Julia”
“Nine”

ACTOR – DRAMA
WINNER: Jeff Bridges – “Crazy Heart”
George Clooney – “Up in the Air”
Colin Firth – “A Single Man”
Morgan Freeman – “Invictus”
Tobey Maguire – “Brothers”

ACTRESS – DRAMA
Emily Blunt – “The Young Victoria”
WINNER: Sandra Bullock – “The Blind Side”
Helen Mirren – “The Last Station”
Carey Mulligan – “An Education”
Gabourey Sidibe – “Precious”

ACTOR – COMEDY OR MUSICAL
Matt Damon – “The Informant!”
Daniel Day-Lewis – “Nine”
WINNER: Robert Downey Jr. – “Sherlock Holmes”
Joseph Gordon-Levitt – “500 Days of Summer”
Michael Stuhlbarg – “A Serious Man”

ACTRESS – COMEDY OR MUSICAL
Sandra Bullock – “The Proposal”
Marion Cotillard – “Nine”
Julia Roberts – “Duplicity”
Meryl Streep – “It’s Complicated”
WINNER: Meryl Streep – “Julie & Julia”

DIRECTOR – MOTION PICTURE
Kathryn Bigelow – “The Hurt Locker”
WINNER: James Cameron – “Avatar”
Clint Eastwood – “Invictus”
Jason Reitman – “Up in the Air”
Quentin Tarantino – “Inglourious Basterds”

SUPPORTING ACTOR
Matt Damon – “Invictus”
Woody Harrelson – “The Messenger”
Christopher Plummer – “The Last Station”
Stanley Tucci – “The Lovely Bones”
WINNER: Christoph Waltz – “Inglourious Basterds”

SUPPORTING ACTRESS
Penelope Cruz – “Nine”
Vera Farmiga – “Up in the Air”
Anna Kendrick – “Up in the Air”
WINNER: Mo’Nique – “Precious”
Julianne Moore – “A Single Man”

SCREENPLAY – MOTION PICTURE
Neill Blomkamp, Terri Tatchell – “District 9″
Mark Boal – “The Hurt Locker”
Nancy Meyers – “It’s Complicated”
WINNER: Jason Reitman, Sheldon Turner – “Up in the Air”
Quentin Tarantino – “Inglourious Basterds”

FOREIGN LANGUAGE FILM
“Baaria” (Italy) – Medusa Film; Summit Entertainment
“Broken Embraces” (Spain) – El Deseo SA; Sony Pictures Classics
“The Maid” (Chile) – Forastero; Elephant Eye Films
“A Prophet” (France) – Chic Films; Sony Pictures Classics
WINNER: “The White Ribbon” (Germany) – Wega Films; Sony Pictures Classics

ANIMATED FEATURE FILM
“Cloudy With a Chance of Meatballs”
“Coraline”
“Fantastic Mr. Fox”
“The Princess and the Frog”
WINNER: “Up”

BEST SCORE
WINNER: Michael Giacchino – “Up”
Marvin Hamlisch – “The Informant!”
James Horner – “Avatar”
Abel Korzeniowski – “A Single Man”
Karen O, Carter Burwell – “Where The Wild Things Are”

BEST ORIGINAL SONG
“Cinema Italiano” from “Nine” – Music & Lyrics by: Maury Yeston
“I Want to Come Home” from “Everybody’s Fine” – Music & Lyrics by: Paul McCartney
“I Will See You” from “Avatar” – Music by: James Horner, Simon Franglen; Lyrics by: James Horner, Simon Franglen, Kuk Harrell
WINNER: “The Weary Kind” from “Crazy Heart” – Music & Lyrics by: Ryan Bingham, T Bone Burnett
“Winter” from “Brothers” – Music by: U2; Lyrics by: Bono

TELEVISION

TELEVISION SERIES – DRAMA
“Big Love”
“Dexter”
“House”
WINNER: “Mad Men”
“True Blood”

TELEVISION SERIES – COMEDY OR MUSICAL
“30 Rock”
“Entourage”
WINNER: “Glee”
“Modern Family”
“The Office”

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
Simon Baker – “The Mentalist”
WINNER: Michael C. Hall – “Dexter”
Jon Hamm – “Mad Men”
Hugh Laurie – “House”
Bill Paxton – “Big Love”

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

Glenn Close – “Damages”
January Jones – “Mad Men”
WINNER: Julianna Margulies – “The Good Wife”
Anna Paquin – “True Blood”
Kyra Sedgwick – “The Closer”

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – COMEDY OR MUSICAL
WINNER: Toni Collette – “United States of Tara”
Courteney Cox – “Cougar Town”
Edie Falco – “Nurse Jackie”
Tina Fey – “30 Rock”
Lea Michele – “Glee”

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – COMEDY OR MUSICAL
WINNER: Alec Baldwin – “30 Rock”
Steve Carell – “The Office”
David Duchovny – “Californication”
Thomas Jane – “Hung”
Matthew Morrison – “Glee”

MINI-SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
“Georgia O’Keeffe”
WINNER: “Grey Gardens”
“Into the Storm”
“Little Dorrit”
“Taking Chance”

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MINISERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
WINNER: Kevin Bacon – “Taking Chance”

Kenneth Branagh – “Wallander: One Step Behind”
Chiwetel Ejiofor – “Endgame”
Brendan Gleeson – “Into The Storm”
Jeremy Irons – “Georgia O’Keeffe”

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MINI-SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Joan Allen – “Georgia O’Keeffe”
WINNER: Drew Barrymore – “Grey Gardens”
Jessica Lange – “Grey Gardens”
Anna Paquin – “The Courageous Heart of Irena Sendler”
Sigourney Weaver – “Prayers for Bobby”

PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, MINISERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Jane Adams – “Hung”
Rose Byrne – “Damages”
Jane Lynch – “Glee”
Janet McTeer – “Into The Storm”
WINNER: Chloe Sevigny – “Big Love”

PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, MINISERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
Michael Emerson – “Lost”
Neil Patrick Harris – “How I Met Your Mother”
William Hurt – “Damages”
WINNER: John Lithgow – “Dexter”
Jeremy Piven – “Entourage”

Up in the air (2009)

Up in the air (2009) sau mai bine zis „Sweet little movie” este o comedie-drama cu George Clooney in rolul principal. El joaca rolul unui angajat al unei firme de concedieri si anume el concedia angajati in locul sefilor. Interesanta chestie, nu? La locul lui de munca apare ceva nou si de aici toate povestea filmului.

Personajul lui George este un tip care este un 100% pentru jobul lui ce necesita foarte multe calatorii. Un adevarat workaholic. El nu are nici macar o casa caci jobul lui il face sa fietot timpul  pe drumuri. Asta inseamna ca viata lui in afara serviciului nu prea exista. Chestia e ca lui ii place acesta situatie pana la un moment dat. Cum vine asta ramane sa vedeti in film.

Filmul are momentan 6 nominalizări la Golden Globes si anume cel mai bun regizor, cel mai bun film, cel mai bun actor, doua pentru rol secundar feminin si cel mai bun scenariu.

Acting-ul in acest film este foarte bun. Incepand de la rolul principal pana la ultimul figurant pot spune ca mi-a placut mult cum s-a prezentat.

Povestea mi s-a parut foarte interesanta si dupa un mic googleit am aflat ca filmul este adaptarea romanului cu acelasi nume scris de catre Walter Kim.

Mie unul mi-a placut extrem de mult acest film si m-am gandit ceva zile la subiectul filmului. Is poate un pic cam subiectiv cand gandesc asa, insa nu am ce face.

Up in the air (2009) este un film despre relatiile dintre oameni, despre singuratate, despre dragoste, despre angajamente, despre frica, despre minciuna, despre viata.

PRO SI CONTRA Up in the air (2009):

  • Sa incepem cu ceea ce a fost ok:  Acting foarte bun, poveste frumoasa, combinatie comedie  – drama, filmul arata foarte bine
  • Sa terminam cu ceea ce e gresit:  Nu stiu exact ce sa trec aici…

Recomand acest film si voua? Raspunsul direct si scurt este DA! Acest film este cu adevarat un filmbun. Nu este cel mai bun film facut vreodata, insa merita cu varf si indesat sa nu-l lasati mevazut.

Nota lui Alexoiu pentru acest film este 8/10.

NU E FRUMOS DAR E SANATOS:

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

sau

Part 1

Part 2

Part 3

Part 4

Nor de etichete